Przyjaciele, to się dzieje teraz. Sejm pracuje nad dostępnością telewizji. Organizacje pozarządowe przedstawiły swoje stanowisko. List w załączniku. Dziś Głusi, niewidomi i słabosłyszący zaczynają wspólnie akcję petycja: 100% dostępności telewizji w 10 lat!

Przyłącz się i Ty!

Zobacz, jak możesz pomóc:

Petycja PJM

Petycja powstała z inicjatywy NapisyPlus.

  1. Podpisz petycję: ► www.petycjeonline.com/apelujemy_o_100_dostpnoci_telewizji_w_cigu_10_lat (w petycji jest tłumaczenie w Polskim Języku Migowym – PJM)
  2. Powiedz o petycji znajomym
  3. Udostępnij informacje o petycji na Facebooku, napisz artykuł na www, blogu
  4. Wyślij maila do posłów (adresy e-mail poniżej)
  5. Nagraj swój film (vlog) i włącz się do akcji!
  6. Zawsze używaj hasztagów: #tvdlawszystkich, #dostępnatv, #podpiszpetycje
  7. Bądź z nami w kontakcie. Dołącz do wydarzenia na Facebooku: ► www.facebook.com/events/340368933109881/
  8. Pamiętaj o dostępności (jak? czytaj poniżej)
  9. Poznaj fakty:`
    • Zgodnie z prawem telewizje w Polsce muszą zapewnić zaledwie 10% programów z tzw. udogodnieniami – napisami, językiem migowym i audiodeskrypcją.
    • W Polsce nadawcy nadają średnio 18,5% programów z napisami, audiodeskrypcją, tłumaczeniem migowym (Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji – KRRIT, 2017).
    • W Europie telewizje publiczne nadają średnio 66% programów z napisami i 13% z audiodeskrypcją (Europejska Unia Nadawców – EBU, 2016).
    • 80% osób, które korzystają z napisów w Wielkiej Brytanii, to osoby słyszące (np. obcokrajowcy, dla których angielski to drugi język, uczący się języka, osoby oglądające telewizję w pubach i innych głośnych miejscach).
    • Odbiorcy dostępnej telewizji to ok. 5 mln osób z wadami wzroku i słuchu, w tym osoby starsze.
    • Napisy i audiodeskrypcja nie utrudniają odbioru telewizji pełnosprawnym widzom – można je włączyć i wyłączyć.
    • Istnieją sprawdzone rozwiązania, które pozwalają dodawać napisy, audiodeskrypcję i tłumaczenia migowe do programów na żywo.

Pamiętaj o dostępności:

Jeśli nagrałeś film – pamiętaj o napisach! Jeśli nagrałeś film w PJM – pamiętaj o napisach dla słyszących. 🙂 Zamieszczaj napisy tekstowe na YouTube lub Facebooku. Jeśli nie potrafisz zrobić napisów, poproś o pomoc. Gdy nie ma kto Ci pomóc, po prostu wpisz tekst pod filmem.

Pamiętaj, że osoby niewidome i głuchoniewidome nie odczytują tekstów z obrazków. Jeśli zamieszczasz plansze lub infografiki – zamieść też obok informację tekstową (tekst alternatywny).

Oto maile posłów, którzy pracują nad ustawą:

Przewodnicząca podkomisji: Iwona.Sledzinska-Katarasinska@sejm.pl,
Przewodnicząca komisji: Elzbieta.Kruk@sejm.pl
Elzbieta.Gapinska@sejm.pl, Joanna.Lichocka@sejm.pl, Urszula.Paslawska@sejm.pl, Dariusz.Piontkowski@sejm.pl, Elzbieta.Zielinska@sejm.pl, Jacek.Swiat@sejm.pl, Joanna.Scheuring-Wielgus@sejm.pl, Anna.Sobecka@sejm.pl.

Możesz też napisać do komisji sejmowej przez formularz na www: ► www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/contact.xsp?type=KSP